Free delivery on orders over $200 discount
| For Keyway Width | 12 mm |
| Overall Length | 24" |
| Schedule B Number | 820760.003 |
| Cut Style | Keyway |
| System of Measurement | Inch |
| Broach Type | Push |
| Broach Style | D |
| Overall Depth | 1 1/16" |
| Shims Required | No |
| For Use On | Aluminum, Brass, Bronze, Iron, Plastic, Steel |
| Specifications Met | ISO/R 773 |
| Product Description | Save time by cutting keyways in one pass. These broaches are longer and have thicker teeth than standard broaches, so you won’t need multiple passes or shims. Each tooth’s cutting edge is a few thousandths of an inch larger than the one before. As the broach moves through the material, the increasing size of the teeth gradually shapes the keyway until the final tooth reaches the exact dimensions needed. Since you use these broaches in hand and hydraulic arbor presses, they’re best for maintenance and small-batch manufacturing. A bushing is required (not included). |
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
| For Keyway Width | 12 mm |
| Overall Length | 24" |
| Schedule B Number | 820760.003 |
| Cut Style | Keyway |
| System of Measurement | Inch |
| Broach Type | Push |
| Broach Style | D |
| Overall Depth | 1 1/16" |
| Shims Required | No |
| For Use On | Aluminum, Brass, Bronze, Iron, Plastic, Steel |
| Specifications Met | ISO/R 773 |
| Product Description | Save time by cutting keyways in one pass. These broaches are longer and have thicker teeth than standard broaches, so you won’t need multiple passes or shims. Each tooth’s cutting edge is a few thousandths of an inch larger than the one before. As the broach moves through the material, the increasing size of the teeth gradually shapes the keyway until the final tooth reaches the exact dimensions needed. Since you use these broaches in hand and hydraulic arbor presses, they’re best for maintenance and small-batch manufacturing. A bushing is required (not included). |