Free delivery on orders over $200 discount
| Mounted Bearing Type | Two-Bolt Flange Mount |
| Bearing Type | Ball |
| Housing Material | Plastic |
| Shaft Mount Type | Set Screw |
| For Shaft Diameter | 1 3/16" |
| Overall Height | 3 1/8" |
| Overall Length | 5 13/16" |
| Overall Width | 1 9/16" |
| Dynamic Radial Load Capacity | Not Rated |
| Maximum Rotation Speed | 350 rpm |
| Bearing Material | 303 Stainless Steel |
| Bearing Seal Type | Sealed |
| Misalignment Capability | 3° |
| Manufacturer | McMaster-Carr Approved |
| ABEC Rating | Not Rated |
| Alignment Style | Self-Aligning |
| Environment | Food and Beverage |
| Food Industry Standard | FDA Compliant 21 CFR 178.3570, NSF Registered H1 |
| For Load Direction | Radial |
| For Shaft Type | Round |
| Grease Fitting Included | Yes |
| Product ID | 1.1875" |
| ID Tolerance | -0.0005" to 0" |
| Lubricant | Grease with Aluminum Thickener |
| Lubrication | Lubricated |
| Mounting Hole Hole Center to Center | 4 5/8" |
| Mounting Hole Fasteners Included | No |
| Number of Set Screws Included | 2 |
| Set Screw Thread Size | 1/4"-28 |
| Static Radial Load Capacity | 350 lb. |
| System of Measurement | Inch |
| Temperature | -20° F to 250° F |
| Country of Origin | United States |
| DFARS Compliance | Specialty Metals COTS-Exempt |
| ECCN | 1C999 |
| REACH Compliance | REACH (EC 1907/2006) (01/21/2025, 247 SVHC) Compliant |
| RoHS Compliance | RoHS 3 (2015/863/EU) Compliant |
| Schedule B Number | 848320.001 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/4"-28 |
| Grease Fitting Thread Type | UNF |
| Includes | Closed Cap |
| Flange Thickness | 9/16" |
| Mounting Hole Hole Diameter | 3/8" |
| Product Description | With food-grade lubricating grease, these bearings are safe for use on food and beverage lines. Install them into conveyors, packaging systems, and other food processing applications where contact with ingredients is rare but possible. The balls roll nearly friction-free within a sturdy housing to support shafts as they turn. The housing mounts in place with a two-bolt flange, the most common type of flanged bearing. Lubricate your bearings regularly to keep them in tip-top shape. These bearings come packed with grease and sealed or shielded to block out dust and contaminants. |
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry It is a long established fact that a will be distracted by the readable of at
| Mounted Bearing Type | Two-Bolt Flange Mount |
| Bearing Type | Ball |
| Housing Material | Plastic |
| Shaft Mount Type | Set Screw |
| For Shaft Diameter | 1 3/16" |
| Overall Height | 3 1/8" |
| Overall Length | 5 13/16" |
| Overall Width | 1 9/16" |
| Dynamic Radial Load Capacity | Not Rated |
| Maximum Rotation Speed | 350 rpm |
| Bearing Material | 303 Stainless Steel |
| Bearing Seal Type | Sealed |
| Misalignment Capability | 3° |
| Manufacturer | McMaster-Carr Approved |
| ABEC Rating | Not Rated |
| Alignment Style | Self-Aligning |
| Environment | Food and Beverage |
| Food Industry Standard | FDA Compliant 21 CFR 178.3570, NSF Registered H1 |
| For Load Direction | Radial |
| For Shaft Type | Round |
| Grease Fitting Included | Yes |
| Product ID | 1.1875" |
| ID Tolerance | -0.0005" to 0" |
| Lubricant | Grease with Aluminum Thickener |
| Lubrication | Lubricated |
| Mounting Hole Hole Center to Center | 4 5/8" |
| Mounting Hole Fasteners Included | No |
| Number of Set Screws Included | 2 |
| Set Screw Thread Size | 1/4"-28 |
| Static Radial Load Capacity | 350 lb. |
| System of Measurement | Inch |
| Temperature | -20° F to 250° F |
| Country of Origin | United States |
| DFARS Compliance | Specialty Metals COTS-Exempt |
| ECCN | 1C999 |
| REACH Compliance | REACH (EC 1907/2006) (01/21/2025, 247 SVHC) Compliant |
| RoHS Compliance | RoHS 3 (2015/863/EU) Compliant |
| Schedule B Number | 848320.001 |
| Grease Fitting Thread Size | 1/4"-28 |
| Grease Fitting Thread Type | UNF |
| Includes | Closed Cap |
| Flange Thickness | 9/16" |
| Mounting Hole Hole Diameter | 3/8" |
| Product Description | With food-grade lubricating grease, these bearings are safe for use on food and beverage lines. Install them into conveyors, packaging systems, and other food processing applications where contact with ingredients is rare but possible. The balls roll nearly friction-free within a sturdy housing to support shafts as they turn. The housing mounts in place with a two-bolt flange, the most common type of flanged bearing. Lubricate your bearings regularly to keep them in tip-top shape. These bearings come packed with grease and sealed or shielded to block out dust and contaminants. |